středa 29. prosince 2021

Blaze - Richard Bachman

Počet stran - 248

Vydáno - Beta

Claytonu Blaisdellovi mladšímu, přezdívanému Blaze, to kvůli dávnému úrazu hlavy (otec ho totiž kdysi jako malého shodil ze schodů) moc dobře nemyslí. Protřelý kriminálník George Rackley, s nímž se po svém útěku z chlapeckého ústavu seznámí, mu nasadí do hlavy „ohromný“ nápad unést dítě z bohaté rodiny. Že to zní jako tuctová kriminálka? Autor však, jak je jeho zvykem, dál míchá karty. Než se parťákům podaří plán, který by mohl vynést miliony dolarů, uskutečnit, kápo George zemře. Blaze, odkázaný teď sám na sebe, si ve sněhové bouři odnáší dítě jako rukojmí, policajti jsou mu v patách a celý ten „do detailu promyšlený zločin“ se v bílém pekle lesů v Maine najednou mění v závod s časem.Bachmanovky jsou moje oblíbené knížky. Stephen King zde totiž ukazuje svoji tvorbu v trošku jiném světle. Blaze je dost vychvalovaná kniha a já se na ni ohromně těšila i když jsem vůbec netušila, co mohu od příběhu čekat, zvlášť když sám King o knize tvrdí, že je jakousi poctou románu O myších a lidech.

Blaze neměl jednoduché dětství, utrpěl úraz hlavy, díky kterému mu to přemýšlelo trošku jinak. Jako dítě vyrůstal v sirotčinci a jakmile dospíval, dostal se do společnosti, které by se většina z nás raději vyhýbala.  I přes nepřízeň osudu Blaze stále zůstává svým způsobem dobrák. Jakmile mu zkříží cestu Geroge Rockley, Blazeův život se naprosto změní. George s ním má v plánu uskutečnit něco, co jim oběma vynese hromadu peněz. Jenže George umírá. Blaze se však rozhodne vzít osud do vlastních rukou a plán dokončit sám.

Celý příběh je na Kingovy poměry celkem dost sentimentální. Kniha popisuje dvě dějové linky, přičemž jedna čtenáři poodkrývá Blazeovu minulost, vyrůstání v dětském domově či problémy při studiu. Druhá dějová linka sleduje současnost a to, jak Blaze pomalu ale jistě realizuje svůj největší plán v životě. Mnohdy mu našeptává jeho mrtvý kamarád George. Je zde opravdu skvěle vykresleno, co s vámi může udělat to, když potkáváte špatné lidi.

Já si postavu Blaze neskutečně oblíbila a vlastně mi ho na konci bylo líto. Je mi jasné, že přesně tohle King zamýšlel a přesně sem chtěl mě, čtenáře, dovést. Zdánlivé záporáky si oblíbíte, ty, co mají konat dobro budete vlastně odsuzovat. Příběh je velice čtivý, svižný, zahraje vám na city a budete hltat a věřit každé písmenko. I když nedostanete hororové čtení, autor vám rozhodně v této knize má co nabídnout. Mými Bachmanovskými favority však stále zůstává Dlouhý pochod a Running man.

Za knihu Blaze moc děkuji nakladatelství Beta a můžete ji zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5 *.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Billy Summers - Stephen King

Počet stran - 416 Vydáno - Beta Billy Summers je nájemný vrah, nejlepší v oboru. Ale svou práci zvládne, jen když je terčem opravdu zlý člov...