čtvrtek 22. července 2021

Temná půle - Stephen King

Vydáno - Beta

Počet stran - 394

Spisovatel z Castle Rocku Tad Beaumont se rozhodl, že překoná svůj problém psaním pod pseudonymem, a tak vznikl imaginární George Stark. Starkovy knihy dosáhly grandiózního úspěchu, avšak jednoho dne má Tad toho všeho po krk a Starka "pohřbí". George Stark se ovšem nemíní jen tak vzdát svého práva na život. Na Tadovi vynucuje, aby pokračoval v psaní pod jeho jménem - to jediné ho může udržet na živu.


Naprosto miluji knihy, které mají temné obálky a vyzařují něco zvláštního. A to je přesně případ Temné půle. Nakladatelství Beta si dalo hodně záležet a reedice vyšla v hardbacku a s nádhernou obálkou, pokud znáte předchozí vydání, určitě mi dáte za pravdu. Tohle vydání je určitě ozdobou knihovny.

Tad Beaumont, obyvatel čtenářům dobře známého Castle Rocku, je spisovatel, jehož prvotina se setkala  s neskutečným úspěchem. Tad je velkém stresu a jeho další literární počiny už tak úspěšné nejsou. Jelikož psaní nechce pověsit na hřebík, rozhodne se psát pod pseudonymem George Stark a začne se mu opravdu dařit. Ale všechno jednou končí, stejně tak i psaní pod falešným jménem. Jenže George Stark se nehodlá vzdát a začne se mstít. A co teprve, když se ve městě najdou mrtvá těla a na místě činu se najdou Tadovy otisky.

Temná půle má všechno, co správná Kingovka má mít. Nechybí zde oblíbený souboj dobra a zla, který je tentokrát pojat trošku jinak. Nápad s pseudonymem byl naprosto skvělý a možná o to víc děsivý, když víte, že King sám pod pseudonymem píše. Autor zde opět výborně pracuje s psychologií postav. Temná půle je na Kingovy poměry poměrně krátká, ale neskutečně mě bavila, nebyly tam nějaké zbytečné pasáže a o napětí, brutalita a krutost rozhodně nebyla nouze. Fanoušci Nezbytných věcí budou potěšeni, jelikož se v Temné půli objevuje postava Alana Pangborna.

Celá kniha na mě působila dost uvěřitelná. Vychutnala jsem si tu tajemnou atmosféru, bavilo mě zvrácené já George Starka. Temná půle byla opět skvělý čtenářský zážitek a zcela nepochybně jsem ji nečetla naposledy. Celou dobu mi hlavou vrtalo, jak by třeba vypadalo moje temnější já a čeho by bylo schopné. Temná půle se Vám vryje pod kůži, autor se Vám dostane do hlavy a možná právě díky němu objevíte něco, o čem jste zdaleka neměli ani ponětí.

Za Temnou půli moc děkuji nakladatelství Beta a knihu můžete zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 5 * z 5 *.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Dolores Claiborneová - Stephen King

Vydáno - Beta Počet stran - 240 Dolores Claiborneová žije na vesnici na malém ostrově Little Tall a těžce si vydělává na živobytí jako hospo...