neděle 2. května 2021

Čtyři roční doby - Stephen King

Vydáno - Beta

Počet stran - 472

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“.


Čtyři roční doby jsou další povídkovou knihou Stephena Kinga, která je u čtenářů považována za jednu z nejoblíbenějších a dokonce hodnocena jako jedna z nejlepších. Na necelých 500 stranách Vám Stephen King představí 4 povídky, které sice nejsou vyloženě hororové, ale jisté znepokojení ve čtenáři dokáží vyvolat.

Knihu otevírá povídka Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, která se odehrává v prostředí věznice, jak už sám název napovídá. Povídka je psaní v ich formě, je velice čtivá a vypráví ji vězeň, který Vám dokáže sehnat cokoliv. Z celé povídky na Vás dýchne naděje, i když svět rozhodně není místem, kde vzkvétá spravedlnost.

Druhou povídkou je Nadaný žák, který se mi osobně líbil z celé knihy nejvíce. Toddy je mladý americký chlapec, který exceluje ve škole a je pýchou rodičů. U kamaráda v garáži objeví časopisy o holocaustu a zcela ho tahle tématika pohltí a fascinuje. V sousedství narazí na postaršího pána, který má temnou minulost, byl totiž velitelem v koncentračním táboře. Toddy se začne s tímto pánem vídat a zjišťuje, že má jeho osud ve svých rukou. Celý příběh je velice propracovaný z pohledu psychologie postav, Toddy je postava, která Vám bude nahánět husí kůži. A scéna s kocourem? Tak u té mi bylo opravdu zle.

Předposlední povídka je Tělo a zavede čtenáře do dobře známého městečka Castle Rock. Tělo vypráví příběh o partě kluků. Gordie, Chris, Vern a Teddy touží po dobrodružství a tak se rozhodnou jít podívat do lesa na mrtvé tělo ztraceného chlapce. Jakmile mrtvolu najdou, přichází na to, že to není vůbec dobrodružné, jak si původně mysleli. Celý příběh je hodně temný a dotýká se i témat jako je přátelství či pomíjivost života nebo i například plnění snů.

Knihu Čtyři roční doby uzavírá povídka Dýchací metoda, která jako jediná ze sbírky povídek nebyla zfilmována. Hlavní postavou povídky je David, kterému je 73 let a vypráví o členství v jistém klubu, ve kterém se vypráví nejrůznější příběhy. Z počátku nenápadná povídka, která čtenáře dokáže překvapit a ve výsledku je skvělou tečkou této povídkové knihy.

Všechny 4 povídky byly skvělé, každá tématicky úplně jiná, ale přesto výborné postavy, vyprávění i rozuzlení, které někdy bylo děsivé, někdy ne, ale rozhodně ve Vás bude doznívat ještě nějakou dobu. Naprosto chápu, proč mnoho čtenářů považuje Čtyři roční doby na autorovu nejlepší povídkovou knihu, jelikož volba povídek je zde opravdu vydařená.

Za Čtyři roční doby moc děkuji nakladatelství Beta a knihu můžete zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5 *.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Billy Summers - Stephen King

Počet stran - 416 Vydáno - Beta Billy Summers je nájemný vrah, nejlepší v oboru. Ale svou práci zvládne, jen když je terčem opravdu zlý člov...