úterý 22. prosince 2020

Pátá čtvrtina - Stephen King

Vydáno - Beta

Počet stran - 448

Pátá čtvrtina je sbírka hororových povídek, která v tomto vydání obsahuje i dvě nově přeložené kapitoly: Udrž hlavu a Majestátní Brooklyn. Ty v předešlých vydáních sbírky chyběly. Je druhou částí rozsáhlého povídkového souboru, který v USA vyšel na začátku 90. let pod názvem Nightmares & Dreamscapes. Reedice první části vyšla pod názvem Dolanův cadillac. Českým čtenářům se tak poprvé dostává do rukou kompletní dílo.Pátá čtvrtina je již českým čtenářům dobře známá. Jenže jak to u mnohých Kingovek bývá, stala se pomalu nesehnatelnou a věřím, že nové vydání potěšilo spoustu čtenářů. Původní vydání však obsahovalo pouze 11 povídek, zatím co tohle nové vydání obsahuje povídek 12. Je tam totiž navíc povídka Head down (Udrž hlavu), která v češtině doposud nikdy nevyšla.

Kingovy povídky si vždycky užívám, jelikož autor umí každou povídku udělat úplně jinou. Jedna je více psychologická, druhá zase více hororová a další pro změnu více nostalgická. A tahle tématická různorodost nechybí ani v Páté čtvrtině. V knize narazíte od zombíků, přes vraždící žáby až po cestování do jiných světů. Přijdou si na své i milovníci Sherlocka Holmese v povídce Doktorův případ, tato povídka pro mě byla velkým překvapením a přijde mi, že tady King napsal na jeho poměry něco opravdu netradičního.

Nechci tady vypisovat obsah jednotlivých povídek, protože některé bych vyspoilerovala a Vy tak přišli o ten pravý čtenářský požitek. Já osobně mám u povídek ráda, když moc nevím, do čeho jdu, přece jen je to příběh na kratším počtu stran a vy máte větší šanci si pak čtení užít.

S Pátou čtvrtinou jsem měla jeden problém, většina povídek se mě bohužel nějak nedotkla. Jindy mám u povídek nutkání číst jednu povídku za druhou a baví mě ty různorodé příběhy, ale tady se to bohužel nestalo. Přiznávám, že některé povídky pro mě byly i trošku trápení a říkala jsem si, co asi tímhle chtěl autor říct. Ani nová povídka Udrž hlavu pro mě nebyla kdo ví jak skvělá. Netvrdím, že je skladba povídek vyloženě špatná, ale myslím, že jsou sbírky povídek, kde autor čtenáři nabídne rozhodně mnohem víc.

Pátá čtvrtina mi zkrátka tak úplně nesedla. To však neznamená, že si svoje čtenáře nenajde. Myslím, že mnozí skalní fanoušci autora budou nadšení. Pokud však od Kinga nemáte moc knih načteno, Pátou čtvrtinou rozhodně nezačínejte, protože by Vás to mohlo trošku otrávit číst další autorovy knihy.

Za knihu na recenzi moc děkuji nakladatelství Beta a Pátou čtvrtinu zakoupíte ZDE.

HODNOCENÍ - 3 * z 5 *.Žádné komentáře:

Okomentovat

Pátá čtvrtina - Stephen King

Vydáno - Beta Počet stran - 448 Pátá čtvrtina je sbírka hororových povídek, která v tomto vydání obsahuje i dvě nově přeložené kapitoly: Udr...